I když slouží soukromé podnikání k tomu, aby si jím lidé-podnikatelé vydělávali, nejednou tomu tak není, nejednou si dotyční nepřijdou na dostatečné a třeba také na vůbec žádné peníze. Nevynášející podnikání je sice něco, co by nemělo existovat, ale přesto to existuje. A ti z podnikatelů, kteří právě nějaký takový nevýnosný byznys provozují, aby si pak zoufali.
Určitě si to dokážete představit. Takový člověk pracuje, věnuje svému podnikání čas a energii, snaží se ze všech sil uspět, ale čeho se dočká? Nouze a případně dokonce vyslovené bídy.
A jak je jasné, nelze něco podobného akceptovat. U podnikání se prostě musí zajistit, aby toto vynášelo, aby se to zaplatilo a dalo se z toho navrch i žít. A když to někdy nevynáší peníze a je třeba je zajistit pro investice, modernizaci nebo jiné důležité záležitosti, je nezbytné vzít si na to půjčku.
Podnikatelskou půjčku, která by podnikateli v tísni pomohla, určitě na našem trhu najít lze. Jenže smůla je v tom, že ne každý takovou pomoc získá, když ji potřebuje. Půjčku dostane jenom ten, kdo odpovídajícím způsobem prokáže, že je schopen splácet. Že peníze, které mu půjčí, i s úroky a poplatky vrátí, a to v dohodnutém termínu.
A to je důvod, proč mnozí ze žadatelů neuspějí. Měli by dokázat, že mají tolik velké příjmy, aby z nich dokázali splácet, měli by dokázat, že budou ochotni tak činit. Jenže ve finančních institucích neuspějí, když nemají příjmy dost velké nebo když si o nich neudělá banka dost ideální obrázek po nahlédnutí do registrů dlužníků.
A co potom? Když mají podnikatelé aspoň nemovitý majetek, mohou získat aspoň nebankovní pomoc. Taková americká hypotéka bez registru se totiž poskytuje těm, kteří mají nemovitost, jež se dá nabídnout coby zástava. I když jsou pak takoví žadatelé nedokonalí, půjčí se jim, protože půjčené peníze určitě vrátí. Jinak by totiž o nemovitost v zástavě přišli.