K letošnímu roku aktivně využívá účet na svém internetovém bankovnictví 67 % uživatelů. Procenta se od roku 2012 zvedla z 50 %. Pravděpodobným důvodem je snadné a rychlé ovládání. Počet uživatelů využívajících mobilové připojení se zvedlo ze 2 % na 16. Česká republika se díky těmto číslům zařadila mezi evropský nadprůměr.
Poprvé byla tato služba nabídnutá v osmdesátých letech, a to konkrétně v New Yorku. Využívali to hlavně obchodníci, kteří za mírný poplatek 12 dolarů měsíčně mohli spravovat své účty přes počítač. Dík tomu měli lepší přehled o svých akcií.
Skutečně se ale rozšířilo až na přelomu století, kdy vznikla první výhradně internetová banka. Od té doby se fenomén rozšířil jako plamen a dorazil i do České republiky. Nyní tuto službu nabízí každá banka, která působí na českém trhu.
Když jde o peníze jsou všichni opatrní a to i v případě když je reprezentuje číslo na obrazovce. Toho jsou si samozřejmě všichni vědomí a podle toho uzpůsobili své zabezpečení. Každá banka má trochu jiné, ale v zásadě jde o sestavu uživatelského, unikátního jména, zvoleného hesla a sms kódem. Na váš účet by se tedy neměl dostat nikdo cizí. Každopádně není příliš dobrý nápad přihlašovat se na váš účet na veřejné wi-fi. A také k účtu musíte přistupovat opatrně a dát si pozor kdo vedle vás sedí a jestli nevidí, co zrovna píšete.
Novinku nedávno vypustila Česká spořitelna, která ze svého klasického Servisu24 přešla na novou aplikace George. Tato aplikace umožňuje vlastníkům účtu sledovat své měsíční příjmy a výdaje, nastavit si rozpočet, a dokonce i navrhne v jakých oblastech by se dalo ušetřit.
Kromě této menší inovace internetové bankovnictví více méně stagnuje. Většímu rozvoji jsou podrobené mobilní aplikace, kterým vývojáři prorokují budoucnost. Tato možnost se stává více a více oblíbenou zejména mezi mladými lidmi, kteří svůj telefon jen tak nespustí z ruky.