Zazimování nadzemního bazénu by mělo být součástí procesu péče o vaši koupací nádrž. Je jasné, že se jedná o nepříliš oblíbenou část péče o bazén, ale pravda je, že se vám ta trocha péče na konci sezóny hned v několika směrech vyplatí. Proto pokud jste se rozhodli, že více už se v tomto roce koupat nebudete, tak se směle pusťte do přípravy nádrže na zimu, která zahrnuje jak zajištění potřebné kvality vody, tak zabránění poškození nádrže ledem a uschování veškerého bazénového příslušenství.
V první fázi se budete muset postarat o to, aby voda v bazénu měla všechny sledované parametry v perfektním stavu.
To je základní předpoklad toho, abyste ji před další koupací sezónou nalezli v té nejlepší kondici. Neváhejte proto zkontrolovat všechny významné ukazatele vyjadřující stav čistoty vody, hodnoty pH i koncentrace http://www.labo.cz/mft/koncentrace.php%3Foffline%3Dano aktivních látek. Až dotud se tedy postup neliší od klasické péče o bazén v průběhu koupání.
Poté snižte hladinu vody tak, aby poklesla pod vstup do bazénových trysek a filtrace a tyto otvory následně zajistěte zátkami. Asi není potřeba připomínat, že veškeré bazénové příslušenství jako jsou plováky, filtrační jednotka, hadice, a další součásti, je potřeba řádně omýt pitnou vodou, vysušit a uložit na bezpečné místo. Do objemu vody v nádrži poté nalijte speciální přípravek pro udržení kvality vody přes zimu, takzvaný zazimovač. Nicméně pamatujte na to, že se nejedná o nemrznoucí směs, a proto pokud chcete zabránit poškození nádrže ledem, musíte na hladinu umístit dilatační plováky anebo jejich provizorní náhradu v podobě PET lahví částečně naplněných pískem. Dále už stačí jen pevně uchytit krycí plachtu, aby ji nenarušily zimní poryvy větru, a máte hotovo!
Každopádně i v průběhu zimy byste měli bazén čas od času zkontrolovat, zda krycí plachtu nestrhnul vítr či sníh, anebo zda déšť výrazně nezvýšil hladinu vody v nádrži.